Gerek saç ekimi gerçekleştirilmiş gerek gerçekleştirilmemiş olsun, saçlar için en önemli kaynak besinlerdir.

Tüm canlı metabolizmalarda olduğu gibi saç tellerinde de büyüme ve gelişim için kaçınılmaz ön koşul beslenmedir. Saçın beslenmesi, cildin üzerinde görülen kısım olan tellerin, cildin alt kısmında kalan kök yani saç folikülünden sağlanır. Saç folikülleri saç telleri için birer depodur. Bu deponun yoğunluğunu belirleyen öncelikli neden kalıtımsal özelliklerdir. Kalıtımsal özellikler dışında en önemli faktör ise beslenmedir.

Doğru ve iyi bir beslenme hayatın her döneminde sadece saçlarımız için değil tüm metabolizmamızın sağlıklı işleyişi için temel nedendir. Bunun yanı sıra bedeninizin barometresi olarak nitelendirilebilecek saçlarımızda da iyi beslenme kendini hemen gösterecektir.

Bu temel açıklama sonrasında, ekim uygulaması yapılmış saç ve saç derisinin bakımı ve sonrasında yapılacaklarla ilgili doktorunuzun söylediklerini önemle takip etmelisiniz.

Yapılan cerrahi işlemin büyüklüğüne ve karmaşıklığına göre hissettikleriniz değişecek olmakla birlikte, genellikle ağrı hissetmezsiniz. Ağrı oluşumunu engellemek için hastalarımıza ağrı tedavisi protokolü verilmektedir.

Ağır ve stresli durumlardan, spor yapmaktan kaçının.

Ekim tepe bölgesine veya saç ön bölgesine yapılsa bile 4-5 gün gibi bir süre verdiğimiz boyun yastığının kullanılmasını veya 2-3 yastıkla sırtüstü yatmaya dikkat edilmesini öneriyoruz.

Saç ekiminden 48 saat sonra ekim yapılan bölge dahil saçlar yıkanabilir.

Saçın yıkanabilmesi için önce bakım losyonu uygulanması gerekir, ardından saç ekimine özel şampuanla yıkanır.

Özellikle ilk 3 gün ekim yapılan bölgeye darbe gelmemelidir. Daha sonraki dönemlerde de aynı özen gösterilmelidir.

İlk 15 gün dışarı çıkarken güneşten koruyucu şapka kullanılmalıdır. Havuza ve denize başınızı sokmayacak şekilde girebilirsiniz.