Saç muayenesi ve analizi nasıl yapılır?

Saç ekimi yaptırmayı düşünen kişinin hekim tarafından yapılan sistemik muayenesidir. Saç ekimi düşünen hastanın ilk önce anamnezi alınır daha önceden geçirdiği hastalıklar diğer sağlık problemleri araştırılır. Kişinin saç kaybı, saç tipi ince kalın gibi saç teli rengi incelenir.

Ekilecek bölge ile alınacak bölgenin durumu değerlendirilip kişinin beklentileri doğrultusunda planlama yapılır. Saç ekimi konusunu değerlendiriyorsanız, öncelikle saçınızın ve saç derinizin muayenesinin yapılması gerekecektir.

Saç analizi ve genel muayene uzman doktorlar tarafından detaylı bir şekilde yapılmaktadır.

Analiz ve muayene aşamaları şöyle olmaktadır:


- Öncelikle mevcut saçlarınızın özelliklerine ve sıklığına bakılır, daha sonra saç derisi muayenesi yapılır. Saç derisinin gerginliği ekim sırasında kullanılacak önemli bir kriterdir.

- Analiz ve muayene sonuçlarına göre doktorunuz saç ekimine uygun olup olmadığınızı söyler. Sık kullanılan yöntemlerin uygun olmaması halinde, alternatif yöntemler önerilir.

- Saçınızın ve ekilecek alandaki derinin yapısına göre kullanılacak yöntemler ve ekim aşamaları hakkında detaylı bir görüşme yapılır.

- Saç ekiminin hangi bölgeye yapılacağı, ekim alanının büyüklüğü, tedavi süresi ve ekim sonrası bakım hakkında bilgiler verilir.

Saç ekimi işleminin ve sonrasının sağlıklı bir süreç olması için saç analizi ve muayene aşaması çok önemlidir. Saç yapınızın analizi, mevcut saçlı bölgelerin incelenmesi, saçların sıklığı ve sağlığı, ekim aşamaları hakkında bir uzmanla görüşmeniz ve size uygun yöntemleri belirlemeniz tavsiye edilir.