Saç mezoterapisi nedir? 

Mezoterapi, saçların dökülmesini azaltmak ve saç derisini beslemek için cildin orta tabakasına uygulanan bir tedavi yöntemidir. Saç dökülmelerinde ve saç ekimi operasyonu sonrasında destek tedavi olarak tercih edilmektedir. Erken dönemde müdahale daha etkili sonuçlar vermektedir.

Saçlarında dökülme problemi olmayanla da daha sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak için mezoterapi yöntemine başvurmaktadırlar. 

Saç mezoterapisi şöyle uygulanmaktadır:

- Çok ince uçlu iğneler ile saç derisinin altına kökü besleyici vitamin, antioksidan ve kişinin cilt yapısına özel olarak hazırlanan karışım enjekte edilir. 

- Enjeksiyonlar ufak dozlarda yapılır, karışım içeriği tamamen saç kökünü besleyici maddelerden oluştuğundan yan etkisi yoktur. Mezoterapi uygulamasında kişinin mevcut saçları daha sağlıklı bir hale gelirken, seansların bitimini takiben saç dökülmesi de durmaktadır. Bu yöntem hem kadınlarda hem de erkeklerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Mezoterapi, saç ekimi ihtimalini azaltan bir tedavi yöntemidir, bu nedenle de saç dökülmesi olan kişiler tarafından öncelikli olarak tercih edilmektedir. 

Mezoterapi kullanılan durumlar: 

Saçlı deride mezoterapi gerektiren durumlar şunlardır: 

- Erkek tipi saç dökülmesi 

- Alında çekmeye bağlı dökülmeler 

- Gebelik ve doğum sonrasındaki ani saç dökülmeleri 

- Kadınlarda görülen diffuz (genel) dökülmeler 

- Sedef, liken, seboreik dermatit gibi deri hastalıkları 

Saç mezoterapisinin avantajları 

- İstenen bölgeye lokal olarak uygulanabilir 

- Hedef dokuya doğrudan ilaç karşımı verildiği için yüksek derecede etkilidir ve etkisi çabuk görülür. 

- Dökülmeyi durdurmasının yanı sıra saçların daha parlak ve canlı olmasını sağlar 

- İlaçların ufak dozlarda verilmesi 

- Yan etkilerinin ihmal edilebilecek kadar az olması 

- Doktor tarafından uygulanması 

- Düşük maliyetli olması 

Mezoterapi seansları

Saç mezoterapisi seansları genelde haftada 1 kez olarak planlanır. Saçın seyreklik durumuna göre haftada 2 seans da yapılabilir. Yine genel olarak yoğun dökülmelerde 10 seans kadar mezoterapi uygulanması yeterli olmaktadır. Saç dökülmesi durduktan sonra doktorun vereceği tavsiyeye göre 2 – 3 ayda bir yenilenebilir.